Pomoc
Kontakt
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Badania

Badaniem diagnostycznym nazwać można kontrolne sprawdzenie konkretnych parametrów dotyczących zdrowia. Badania diagnostyczne można wykonać na podstawie skierowania wydanego przez lekarza, które pozwala skorzystać z usług laboratoriów i klinik diagnostycznych, zarówno w ramach publicznej opieki zdrowotnej, jak i w sektorze prywatnym. Podstawą może być profilaktyka lub rozpoznanie przyczyny wystąpienia określonych objawów. Badania diagnostyczne mają na celu postawienie diagnozy, które umożliwi rozpoczęcie leczenia. 

Rolą badań diagnostycznych może być również praca nad nowymi metodami leczenia, badania naukowe czy próby kliniczne. 

Badanie diagnostyczne może stanowić podstawę do rozszerzenia diagnostyki, co oznacza konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań. 

Podstawowe badania diagnostyczne – jakie są rodzaje? 

Co powinieneś wiedzieć o rodzajach badań diagnostycznych? Każde z nich może dotyczyć innego układu Twojego organizmu. Wyniki badań mogą sugerować ich rozszerzenie i dalsze szukanie źródła problemu.  

Badanie krwi 

To najczęściej pierwsze zlecone badanie diagnostyczne, które wskazuje na różne nieprawidłowości. Daje wstępne informacje o tym, jaki jest Twój aktualny stan zdrowia. Jest to badanie, które warto przeprowadzać regularnie w ramach badań profilaktycznych. 

Badanie krwi może pozwolić na sprawdzenie różnych parametrów zdrowia. Jest kilka rodzajów badań krwi: 

  • badanie ogólne i biochemiczne – ustalają aktualny stan zdrowia, nieprawidłowości, niedobory, 

  • badania genetyczne – mają na celu wykrycie wad uznawanych za wrodzone oraz ustalenie ryzyka potencjalnego zachorowania, 

  • badania hormonalne – monitorują problemy hormonalne, 

  • badania pod kątem alergii oraz nietolerancji – mają na celu ustalić możliwość alergii, 

  • markery nowotworowe – kontrolują wyniki pod względem obecności komórek nowotworowych, 

  • badania pod kątem infekcji – ich rolą jest wykrycie zakażenia bakteriami, wirusami lub pasożytami, 

  • badania pod kątem chorób autoimmunologicznych – sprawdzają stan i pracę systemu immunologicznego. 

Dzięki powyższym parametrom możesz bardzo wiele dowiedzieć się o swoim aktualnym stanie zdrowia. Wykryć możesz zarówno prostą infekcję wirusową, jak i poważniejsze problemy związane np. z hormonami lub chorobą nowotworową. Regularne badanie krwi jest bardzo ważne i pozwoli profilaktycznie skontrolować, czy nie dzieje się nic złego. 

Badanie moczu i kału 

Oba badania pozwalają sprawdzić dodatkowe parametry, których nie można lub ciężko ocenić na podstawie wyłącznie badania krwi. Badanie moczu może pomóc w ilościowym oznaczeniu białka, glukozy lub wapnia, z kolei badanie kału umożliwia ocenę istnienia chorób pasożytniczych lub obecność krwi utajonej, które wymagają dalszej diagnostyki oraz leczenia. 

Badanie skóry 

Badanie kondycji skóry wykonuje lekarz dermatolog. W gabinecie można sprawdzić stan skóry oraz rozpoznać wiele różnych problemów związanych z alergiami, łuszczycą, łysieniem czy zmianami nowotworowymi (np. czerniak). To badanie, o którym powinieneś pamiętać, szczególnie po sezonie letnim, gdzie skóra narażona jest na silne promieniowanie słoneczne. 

W gabinecie lekarz może przeprowadzić badania: 

  • dermatoskopię, 

  • kapilaroskopię, 

  • trichoskopię, 

  • trichogram, 

  • testy kontaktowe skóry. 

Badanie wzroku 

Badanie przeprowadza okulista lub optometrysta. Badanie wzroku ma na celu określić poziom pracy oka, poziom widzenia oraz nieprawidłowości dotyczących np. ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest to badanie, które warto wykonywać regularnie, szczególnie biorąc pod uwagę upływ czasu. Pogarszający się wzrok nie tylko utrudnia codzienne życie, ale może również stanowić poważne zagrożenie, np. na drodze. 

Badanie ucha i słuchu 

Te badanie umożliwia skontrolowanie narządu słuchu oraz pomiar stopnia problemów w nim występujących. Badanie ucha i słuchu oceniają pracę trąbki słuchowej, mierzą ciśnienie akustyczne, wyznaczają wysokość progu słyszenia czy wykrywają stany zapalne. Badania w tym zakresie obejmować mogą: 

  • audiometrię tonalną, 

  • audiometrię mowy, 

  • tympanometrię, 

  • badanie progu dyskomfortu. 

Badanie serca 

Zadaniem wykonania badania serca jest ustalenie pracy narządu. Jest to badanie wykonywane przez kardiologa. Do podstawowych badań zaliczyć można pomiar ciśnienia tętniczego, EKG, holter oraz holter ciśnieniowy. Jeśli jednak problemy kardiologiczne już istnieją, może niezbędna być bardziej zaawansowana diagnostyka. W takiej sytuacji kardiolog zlecić koronografię, echokardiografię czy scyntografię perfuzyjną serca. 

Badanie czynnościowe 

W tym przypadku badanie ma na celu skontrolować poziom funkcjonowania układu oddechowego. Lekarz może zlecić następujące badania czynnościowe: 

  • spirometrię, 

  • badanie poziomu tlenku azotu w wydychanym powietrzu, 

  • bodypletyzmografię, 

  • rynometrię akustyczną. 

Dzięki tym badaniom dowiesz się o wszelkich dysfunkcjach swojego układu oddechowego.  

Badanie endoskopowe 

Jest to już bardziej inwazyjne badanie, które może wymagać znieczulenia. Badanie endoskopowe służy do sprawdzenia stanu narządów lub innych jam ciała wewnątrz organizmu. W tym celu wprowadzana jest sonda, na której końcu znajduje się kamerka. W trakcie badania lekarz monitoruje poszczególne organy i ocenia ich aktualny stan. 

Badanie endoskopowe może badać m.in. tchawicę i oskrzela (bronchoskopia), przewód pokarmowy (gastroskopia) czy jelito grube (kolonoskopia). 

Badanie obrazowe 

Za pomocą badania obrazowego można zajrzeć do wnętrza ludzkiego organizmu. W tym celu wykorzystuje się różne rodzaje oddziaływania fizycznego. Badanie obrazowe wykonywane jest wyłącznie za okazaniem skierowania od lekarza, nawet wtedy, gdy decydujesz się na wykonania badania prywatnie.  

Badanie obrazowe pozwala wykryć zmiany fizjologiczne (np. przy złamaniu kości) oraz patologiczne w ciele człowieka (np. torbiele, guzy). 

Do badań tego rodzaju należą m.in.: 

  • badanie rentgenowskie (RTG), 
  • ultrasonografia (USG), 
  • tomografia komputerowa (TK), 
  • rezonans magnetyczny (MR), 
  • pozytonowa tomografia emisyjna (PET). 

Badanie histopatologiczne 

Jest to badanie, które ma wykryć ryzyko nowotworu oraz stopnia złośliwości. Badanie histopatologiczne wykrywa również stany zapalne oraz różnego rodzaju zwyrodnienia. W celu przeprowadzenia badania pobrana musi zostać tkanka z miejsca, w którym pojawiła się nieprawidłowość np. w postaci guza. 

Ile czasu trwają badania? 

Czas trwania badań jest zmienny i zależy od ich rodzaju oraz liczby. Podstawowe analizy zazwyczaj zajmują kilka minut, jednak czekanie na wyniki może trwać od godziny do kilku dni roboczych. Bardziej skomplikowane procedury diagnostyczne, jak EKG czy badania obrazowe, wymagają więcej czasu zarówno na ich przeprowadzenie, jak i analizę wyników. 

Czy ubezpieczenie na życie obejmuje badanie diagnostyczne? 

Ubezpieczenie na życie może obejmować usługi medyczne (np. pakiet assistance medyczny) lub pokrywać koszt badań diagnostycznych. Zakres ochrony wybierasz samodzielnie, dlatego koniecznie pamiętaj o tym, że takie możliwości istnieją i warto się na nie zdecydować. 

Jeśli Twoja polisa na życie uwzględnia również ochronę Twojego zdrowia, sprawdź, czy badania diagnostyczne oraz dodatkowe konsultacje u specjalisty wchodzą w zakres umowy. 

Czy prywatna polisa zdrowotna obejmuje badania diagnostyczne? 

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do konkretnych świadczeń zdrowotnych. W ramach wybranego pakietu możesz odbyć wizyty u wybranych specjalistów bez konieczności posiadania skierowania ale wykonasz również wiele badań diagnostycznych. Część ofert wskazuje konkretną liczbę dostępnych badań, inne z kolei zapewniają nielimitowany dostęp do badań. Posiadanie takiego produktu ułatwi Ci diagnostykę oraz leczenie. 

Rozwiń

Najczęściej zadawane pytania:

  • Co oznaczają badania w ubezpieczeniu na życie?
    Badania w ubezpieczeniu na życie to nieodłączny element procesu oceny ryzyka i indywidualnej analizy stanu zdrowia potencjalnego ubezpieczonego. Wyniki tych badań mają kluczowe znaczenie w procesie ustalania wysokości składek oraz zakresu ochrony ubezpieczeniowej.
  • Kiedy należy wykonać badania?
    Badania należy wykonać w trakcie procesu zakładania ubezpieczenia na życie. Często są one wymagane przez ubezpieczyciela przed finalizacją polisy, aby dokładniej określić stan zdrowia ubezpieczanego i potencjalne ryzyko. Szczegółowy kwestionariusz zdrowotny oraz podstawowe badania jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu glukozy czy cholesterolu są zazwyczaj niezbędne do oceny ryzyka.
  • Jak długo trwają badania?
    Czas trwania badań jest zróżnicowany w zależności od ich rodzaju. Podstawowe analizy mogą zająć tylko kilka minut, jednak w niektórych przypadkach na wyniki bardziej skomplikowanych badań, takich jak EKG czy obrazowe, można czekać od kilku dni do tygodnia.
  • Ile kosztują badania?
    Koszt badań może być różny i zależy od wielu czynników, w tym od zakresu potrzebnych analiz oraz cen w wybranych ośrodkach medycznych. Warto wspomnieć, że niektóre ubezpieczyciele posiadają umowy z konkretnymi laboratoriami czy klinikami, co może obniżyć koszty dla klienta lub nawet sprawić, że badania zostaną przeprowadzone bez dodatkowych opłat jako część procedury ubezpieczeniowej.
Najczęściej zadawane pytania:
logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego