W styczniu 2023 r. kawalerowie i panny płacili za OC średnio 662 złote, natomiast osoby żonate i zamężne już tylko 456 złotych. Jednak o takiej stawce nie decydował wyłącznie ich stan cywilny. Okazuje się, że wiek właściciela pojazdu, jego historia ubezpieczenia czy też dane samochodu w znacznie większym stopniu wpływają na cenę polisy.

Stereotypów dotyczących kierowania samochodem przez osoby stanu wolnego i żonate/zamężne jest wprawdzie mniej niż chociażby tych z „babą za kółkiem”, jednak i tutaj pojawiają się pewne… spekulacje. Czy słyszeliście na przykład, że kawalerowie są skłonni do znacznie większego ryzyka na drodze niż stateczni małżonkowie? Zastanawiacie się, co na to ubezpieczyciele?

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Przyjrzeliśmy się deklaracjom kawalerów i panien oraz żonatych i mężatek składanym podczas kalkulacji składki OC i wybraliśmy spośród nich te, które w największym stopniu mogą wpływać na cenę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Czy stan cywilny może wpłynąć na cenę OC?

Teoretycznie tak. Nie bez powodu ubezpieczyciele pytają o stan cywilny przed wyliczeniem składki. Jednak to czy faktycznie wpłynie on na końcową cenę polisy, zależy wyłącznie od decyzji danego towarzystwa. Ocena ryzyka ubezpieczenia samochodu opiera się na wielu informacjach dotyczących kierowcy. Z reguły główną rolę odgrywa jego wiek, okres posiadania prawa jazdy i historia OC.

Gdy wykonaliśmy przykładową kalkulację OC dla 21-letniego mieszkańca Łodzi, który posiada BMW seria 3 z 2010 r. (silnik benzynowy, poj. 3,0 l) i kupuje pierwszą polisę, spośród kilkunastu firm tylko jedna zmieniła cenę polisy (+3%) po zmianie stanu cywilnego z kawalera na żonaty.

Okazuje się, że na wysokość składki OC wyliczonej dla ogółu kierowców większy wpływ niż stan cywilny mają odmienne dane dotyczące ubezpieczanych samochodów czy też różnice w historii bezszkodowej jazdy i doświadczeniu za kółkiem

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Stan cywilny a ubezpieczenie OC

Kawalerowie i panny vs żonaci i mężatki – jak ich dane wpływają na cenę OC?

W grupie kawalerów i panien jest znacznie więcej młodych kierowców niż wśród osób żonatych i zamężnych. W styczniu 2023 r. średnia wieku dla pierwszej grupy wyniosła 32 lata, natomiast dla drugiej 47 lat. Tymczasem wiek właściciela pojazdu jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości składki OC. Przykładowo, w 2022 roku osoby poniżej 25 roku życia płaciły za obowiązkowe ubezpieczenie auta nawet cztery razy więcej niż kierowcy w średnim wieku.

Wiek kierowcy a cena OC

Okres posiadania prawa jazdy a cena OC

W grupie kierowców z najkrótszym stażem za kierownicą (do 3 lat), kawalerowie i panny płacili za OC średnio o 61% więcej niż żonaci i mężatki. Jednak im dłuższy staż za kierownicą, tym stawki stawały się bardziej wyrównane. Osoby, które mogły pochwalić się posiadaniem prawa jazdy dłużej niż 20 lat, płaciły już za obowiązkowe polisy podobne kwoty (różnica w średniej składce 3%) bez względu na stan cywilny.

Długość posiadania prawa jazdyCena OC - kawalerowie/pannyCena OC - żonaci/mężatki
do 3 lat1557 zł970 zł
4 lata - 10 lat829 zł637 zł
11 lat - 20 lat497 zł459 zł
powyżej 20 lat452 zł440 zł
Mediana cen OC na podstawie danych ze stycznia 2023 r.

Porównaj ceny OC i AC

Kto deklaruje mniej szkód komunikacyjnych – żonaci czy kawalerowie?

W styczniu 2023 roku większość kierowców deklarowała brak szkód w swojej całej historii ubezpieczenia. Osoby stanu wolnego mogły jednak pochwalić się nieco wyższym wskaźnikiem bezszkodowości (78,5% a żonaci/mężatki 73,3%). Fakt spowodowania w przeszłości mniejszej liczby szkód mógł jednak wynikać z ich zazwyczaj krótszego stażu za kierownicą.

Kawalerowie i panny vs żonaci i mężatki – jakie samochody ubezpieczają najczęściej?

Prawie dwa razy więcej kawalerów i panien deklarowało na początku br. posiadanie auta z największą pojemnością silnika (powyżej 5 l). Przewagę tej grupy widać także w przypadku samochodów z nieco słabszym sinikiem – powyżej 2 l. Wygląda więc na to, że osoby stanu wolnego preferują jazdę “mocniejszymi” samochodami. Pojazdy z silnikiem o mniejszej pojemności zgłaszało z kolei do ubezpieczenia 87,4% żonatych/mężatek i 85,6% kawalerów/panien.

single vs żonaci a pojemność silnika

Pojemność silnika to kolejny czynnik decydujący o cenie polisy OC. W 2022 roku najdroższe do ubezpieczenia okazały się pojazdy z dużym silnikiem. Przy pojemności ponad 5 l średnia cena obowiązkowej polisy wynosiła 657 złotych i była aż o 63% wyższa niż cena OC auta z silnikiem 1 l lub mniejszym.

Pojemność silnika a cena OC w 2022 roku

Porównaj ceny OC i AC

Czy kawalerowie/panny wybierają inne modele samochodów niż żonaci/mężatki?

Sprawdziliśmy również, jakie samochody najczęściej zgłaszają do ubezpieczenia przedstawiciele omawianych grup. Okazuje się, że w przypadku kierowców stanu wolnego na podium stanęło BMW seria 3, natomiast osoby w związkach małżeńskich najczęściej ubezpieczały Opla Astrę. W TOP 5 każdej z grup znalazły się praktycznie te same modele. Wyjątek stanowił Volkswagen Passat, którego zabrakło na liście dla kawalerów i panien oraz wspomniane BMW seria 3, które z kolei rzadziej ubezpieczali żonaci i mężatki.

single vs żonaci - najczęściej ubezpieczane samochody

Marka i model samochodu także wpływają na cenę OC. Przykładowo, w styczniu br. wszyscy kierowcy płacili za obowiązkowe ubezpieczenie BMW seria 3 średnio 647 złotych, natomiast za OC Opla Astra już tylko 473 zł.

Kto ubezpiecza najstarsze samochody?

W styczniu 2023 roku 31,3% osób żonatych/zamężnych deklarowało posiadanie samochodu w wieku do 10 lat. Takie auto ubezpieczało znacznie mniej, bo 22,7% kawalerów i panien. W drugiej grupie znalazło się za to więcej kierowców, którzy zgłaszali do ubezpieczenia auta użytkowane dłużej niż 10 lat (różnica 8,6%).

single vs żonaci - wiek samochodów

Które towarzystwo oferuje tanie OC dla kawalerów/panien, a które dla żonatych i mężatek?

Warto pamiętać, że przedstawione przez nas ceny OC są uśrednione. Taryfy poszczególnych ubezpieczycieli różnią się od siebie i nie zawsze np. wysoka pojemność silnika czy marka i model zgłaszanego do ubezpieczenia samochodu zdecyduje o wyższej składce OC. Zarówno single jak i osoby pozostające w związkach małżeńskich kupią tanią polisę w towarzystwie, które oceni najkorzystniej ich jako kierowców oraz samochód, który posiadają. Dlatego najlepszym sposobem na znalezienie takiej właśnie firmy jest porównanie ofert kilkunastu ubezpieczycieli w naszym kalkulatorze OC.