Lusterka samochodowe pomagają kierowcy zorientować się w sytuacji na drodze. Aby jednak były przydatne, w pierwszej kolejności trzeba wyregulować ich położenie. Sprawdź, jak prawidłowo ustawić lusterka – przygotuj się do drogi i jedź bezpiecznie.

Każdy kierowca powinien wyrobić sobie pewien nawyk – mowa o przygotowaniu się do drogi przed uruchomieniem silnika. Dotyczy to zwłaszcza tych kierowców, którzy współdzielą pojazd z innymi użytkownikami. Wyregulowanie fotela i kierownicy oraz ustawienie lusterek – to zupełne podstawy. Jeżeli masz problem z optymalnym ustawieniem lusterek, poniżej znajdziesz poradnik, jak to zrobić krok po kroku.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Lusterka boczne i wewnętrzne – jaką pełnią funkcję?

Prosta droga, idealne oświetlenie i brak innych pojazdów – niestety, jazda samochodem szczególnie w mieście często odbiega od idealnych warunków. Zmiana pasa, wyjazd z garażu czy parkowanie na wąskich miejscach parkingowych wymagają od kierowcy nie tylko koncentracji i umiejętności – trzeba jeszcze zapewnić sobie odpowiednie pole widzenia. To zadanie lusterek samochodowych, które w pojazdach mają obowiązek montować producenci.

Jaką funkcję pełnią lusterka? Dzięki lusterkom bocznym i lusterku wewnętrznemu kierowca może ocenić odległość od przeszkód (np. od zaparkowanego obok samochodu), upewnić się co do możliwości zmiany pasa ruchu lub sprawdzić, co znajduje się za pojazdem. Rezultat? Poszczególne manewry mogą być bezpieczne dla kierowcy i otoczenia pojazdu. Aby jednak tak było, konieczne jest prawidłowe ustawienie lusterek.

Uwaga!

Jeżeli lusterka zamontowane w pojeździe są nieprawidłowo ustawione, to kierowca ma ograniczoną widoczność – nie może w pełni bezpiecznie wykonywać manewrów. W konsekwencji ryzyko kolizji czy wypadku jest wyższe.

Jak ustawić lusterka w samochodzie?

Aby prawidłowo ustawić lusterka boczne i lusterko wsteczne w samochodzie osobowym, w pierwszej kolejności należy zająć docelową pozycję na miejscu kierowcy. Co to oznacza? Zanim przejdziesz do zmiany pozycji lusterek, upewnij się, że odpowiadają Ci ustawienia:

  • Fotela – wysokość siedziska, pochylenie oparcia, odległość od kierownicy i pedałów. Pamiętaj też o wyregulowaniu zagłówka.
  • Kierownicy – jeżeli jej położenie podlega regulacji.

To istotne, ponieważ każda zmiana pozycji, w jakiej zasiadasz za kierownicą, będzie miała wpływ na pole obserwacji w lusterkach. Gdy uznasz, że zajęta przez Ciebie pozycja jest odpowiednia, możesz przejść do regulacji położenia lusterek.

Uwaga!

Prawidłowa pozycja za kierownicą jest istotna z co najmniej kilku powodów. Dzięki poprawnemu ustawieniu fotela i kierownicy, kierowca mniej męczy się podczas jazdy i może w pełni obserwować sytuację na drodze. Zyskuje też pewność, że w razie wypadku systemy bezpieczeństwa zadziałają prawidłowo.

Prawidłowe ustawienie lusterek bocznych

Od pewnego czasu standardem jest, że producenci wyposażają samochody w lusterka boczne regulowane elektrycznie. Regulacja odbywa się wówczas przy użyciu panelu zlokalizowanego np. na drzwiach po stronie kierowcy lub na konsoli w pobliżu kierownicy. Po drogach nadal poruszają się jednak starsze auta, w których lusterka są fizycznie połączone z uchwytem służącym do ich regulacji – np. za pomocą cięgna. W obu przypadkach proces ustawiania lusterek jest podobny. Krok po kroku prawidłowe ustawienie lusterek zewnętrznych przebiega w następujący sposób: 

  1. Upewnij się, że odpowiada Ci pozycja za kierownicą. Podczas regulacji lusterek Twoja głowa powinna znajdować się w pozycji, jaką będzie zajmować podczas prowadzenia samochodu.
  2. Zacznij od ustawiania lusterek w płaszczyźnie poziomej. Ustaw lusterka zewnętrzne (prawe i lewe) tak, aby widzieć w nich jedynie krawędź tylnego boku samochodu. Inną możliwością jest ustawienie lusterek w taki sposób, aby widzieć w nich klamkę tylnych drzwi. Zapewni Ci to punkt odniesienia podczas wykonywania manewrów oraz zminimalizuje martwe pole. Reszta pola widzenia powinna w największy możliwy sposób obejmować to, co znajduje się za pojazdem.
  3. Ostatnim krokiem jest ustawienie lusterek w płaszczyźnie pionowej. Aby lusterka boczne zapewniały Ci optymalną widoczność do tyłu, linia horyzontu na odbijanym obrazie powinna znajdować się dokładnie w połowie wysokości lusterka.

Prawidłowe ustawienie lusterka wewnętrznego

Ustawienie lusterek nie ogranicza się jedynie do regulacji położenia lusterek bocznych – ważne jest też wewnętrzne lusterko. Łatwo o nim zapomnieć, mimo że odgrywa ważną rolę – pozwala obserwować tylną szybę samochodu (i to, co się za nią dzieje) bez konieczności odwracania głowy. Etapy ustawienia lusterka wewnętrznego są następujące:

  1. Podobnie jak w przypadku lusterek bocznych, przed przejściem do regulacji położenia lusterka wewnętrznego przyjmij pozycję, którą normalnie zajmujesz podczas prowadzenia samochodu. Obserwacja przestrzeni za samochodem przy użyciu lusterek powinna być możliwa jedynie przy użyciu wzroku, bez konieczności wykonywania znacznych ruchów głową.
  2. Ustaw wewnętrzne lusterko wsteczne tak, aby widzieć w nim całą tylną szybę samochodu. Zapewni Ci to optymalne pole widzenia i pozwoli szybko upewnić się co do sytuacji na drodze czy na parkingu bezpośrednio za prowadzonym autem.

W czasie nocnej jazdy, spoglądając w wewnętrzne lusterko, kierowca jest narażony na oślepienie przez światła innych pojazdów. Zapobiega temu dodatkowe ustawienie – kierowca za pomocą dźwigni znajdującej się pod lusterkiem wewnętrznym może zmienić kąt jego nachylenia, aby ściemnić odbijany przez nie obraz. Co ważne, nie powoduje to zmiany pola widzenia ustawionego wcześniej przez kierowcę – nadal może on zauważyć tylną szybę samochodu. W wielu nowych samochodach funkcja ta jest aktywowana automatycznie, a wewnętrzne lusterko wsteczne jest wyposażone w czujnik światła.

Czym jest martwe pole w lusterkach?

Lusterka boczne i lusterko wsteczne znacznie ułatwiają prowadzenie pojazdu i zapewniają możliwość obserwacji przestrzeni wokół auta bez konieczności odrywania wzroku od jezdni na dłuższy czas (z czym wiązałoby się odwrócenie głowy do tyłu). Nie są jednak pozbawione wad, których powinien być świadomy każdy kierowca. Jedną z nich jest zjawisko martwego pola. Czym jest martwe pole? To obszar wokół pojazdu, który nie może być bezpośrednio obserwowany przez kierowcę, gdy zajmuje on normalną pozycję za kierownicą.

Występowanie martwego pola jest szczególnie niebezpieczne podczas zmiany pasa ruchu – do wielu kolizji dochodzi dlatego, że decyzja o zmianie pasa zostaje podjęta w momencie, gdy pojazd jadący sąsiednim pasem nie jest już widoczny w lusterku bocznym, ale nie pojawił się jeszcze w peryferyjnym polu widzenia kierowcy. Z tego powodu w pojazdach montowane są obecnie tzw. lusterka asferyczne, które zapewniają szerszy kąt widzenia i pomagają kierowcy w zauważeniu niebezpieczeństwa.

Uwaga!

Martwe pole występuje również podczas obserwacji obszaru za pojazdem w wewnętrznym lusterku wstecznym – kierowca nie widzi, co znajduje się bezpośrednio za pojazdem poniżej tylnej szyby. Aby zapewnić kierowcom odpowiednie pole widzenia do tyłu, producenci montują w nowych pojazdach kamery cofania.

Czy każdy pojazd musi być wyposażony w trzy lusterka?

Dwa lusterka zewnętrzne i jedno lusterko wewnętrzne – właśnie tyle lusterek znajduje się we współcześnie produkowanych samochodach osobowych. Ale nie jest to standard we wszystkich pojazdach poruszających się po drodze. Kwestię wyposażenia, które producenci mają obowiązek montować w pojazdach, precyzuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Wynika z niego, że:

  • Auto osobowe musi zostać wyposażone w lusterka albo równoważne inne urządzenia do widzenia pośredniego. Wymagane jest co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie pojazdu, chyba że mowa m.in. o samochodzie ciągnącym przyczepę – wówczas wymagane są dwa lusterka. Producenci mają też obowiązek zamontować lusterka wewnętrzne – wymagane jest jedno.
  • Motocykl powinien być wyposażony w co najmniej jedno lewe lusterko. Ale i od tej reguły zostało przewidziane odstępstwo – jeżeli motocykl może poruszać się z prędkością maksymalną przekraczającą 100 km/h, wymagane są już dwa lusterka.
  • Autobus szkolny musi zostać wyposażony w dodatkowe lusterka, które mają zapewnić kierowcy optymalną widoczność. Wymagania w zakresie lusterek w takich pojazdach są bardziej rygorystyczne niż w przypadku aut osobowych czy motocykli.

W kontekście obowiązkowego wyposażenia samochodu często pada pytanie, czy można jeździć bez lusterka bocznego. Po pierwsze, może się zdarzyć, że pojazd zabytkowy będzie pozbawiony prawego lusterka. Po drugie, z przepisów wynika, że obowiązkowe jest lewe lusterko – prawe jest wymagane m.in. w samochodach osobowych z hakiem, a zatem przystosowanych do ciągnięcia przyczepy.

Czy można ubezpieczyć lusterka w samochodzie?

Urwane lusterko samochodowe to jedna z częściej występujących szkód parkingowych. Ale kierowca, który nieprawidłowo wykonał manewr na parkingu, może uszkodzić nie tylko samochód stojący obok – szkody mogą być widoczne również na jego aucie. Czy zatem lusterka w samochodzie można ubezpieczyć? Z pomocą przychodzą dwa produkty ubezpieczeniowe, które mogą pomóc w razie uszkodzenia lusterek – to autocasco i assistance.

Uwaga!

Lusterka samochodowe nie są przedmiotem ubezpieczenia szyb, które można rozważać, poszukując ochrony ubezpieczeniowej. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia u różnych firm można przeczytać, że ten element szklany (podobnie jak pozostałe zamontowane w pojeździe) nie jest przedmiotem ubezpieczenia.

W ramach autocasco firmy ubezpieczeniowe likwidują szkody, do powstania których kierowca doprowadził swoją nieuwagą lub nieostrożnością. Po zgłoszeniu szkody uszkodzone lusterko (lub lusterka) może zostać wymienione na koszt ubezpieczyciela – pokryje on rachunek wystawiony przez warsztat lub wypłaci odszkodowanie na rachunek klienta. Kłopot w tym, że taki scenariusz dla kierowcy rzadko kiedy jest opłacalny.

Wypowiedź eksperta

Każda szkoda likwidowana z ubezpieczenia autocasco pozostawia ślad w historii ubezpieczenia kierowcy, a ta jest brana pod uwagę podczas ustalania wysokości składki ubezpieczeniowej. Jeżeli kierowca nie chce w kolejnym roku płacić więcej, drobne szkody powinien usunąć we własnym zakresie. Ostateczna decyzja należy jednak do kierowcy i to on powinien ocenić, która opcja będzie dla niego korzystniejsza.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jeżeli do uszkodzenia lusterka dojdzie na parkingu czy podczas próby wyprzedzania innego pojazdu, kierowca może otrzymać wsparcie w ramach ubezpieczenia assistance. Jednym ze świadczeń jest holowanie – samochód zostanie odholowany do warsztatu lub na parking. W rezultacie kierowca nie narazi się na nieprzyjemności, jakie mogą go czekać, gdy będzie poruszał się niesprawnym pojazdem.

Jak ustawić lusterka w samochodzie – co warto wiedzieć?

  • Lusterka boczne i lusterko wewnętrzne zapewniają optymalną widoczność otoczenia i pomagają w prawidłowej ocenie sytuacji na drodze.
  • Aby ustawić lusterka boczne i wewnętrzne lusterko wsteczne, zacząć należy od wyregulowania fotela – w ten sposób lusterka zapewnią właściwą widoczność.
  • Prawidłowo ustawione lusterka zapewniają kierowcy informacje o sytuacji wokół pojazdu, dzięki czemu podnoszą bezpieczeństwo jazdy.
  • Lusterka nie są przedmiotem ubezpieczenia szyby, a kierowca, który chce się zabezpieczyć na wypadek ich uszkodzenia, powinien rozważyć zakup AC i assistance.
  • Współczesne lusterka samochodowe to nie tylko lusterka asferyczne – producenci coraz częściej wyposażają pojazdy w kamery.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ustawianie lusterek w samochodzie

  1. Jak dbać o lusterka samochodowe?

    Dbanie o lusterka samochodowe nie różni się od dbania o przednią czy tylną szybę samochodu – kierowca przed wyruszeniem w trasę powinien się upewnić, że są one czyste. Jeżeli tak nie jest, wystarczy użyć płynu do mycia szyb i szmatki wykonanej z mikrofibry. Taki zestaw w zupełności wystarcza do dokładnego wyczyszczenia lusterek.

  2. Czy można jeździć ze stłuczonym lusterkiem?

    Jazda ze zbitym lusterkiem to nieroztropny pomysł nie tylko ze względu na zwiększone niebezpieczeństwo wynikające z pogorszonej widoczności, ale również konsekwencje prawne – kierowca może spodziewać się mandatu. Stłuczone lusterko stanie się też obiektem zainteresowania diagnosty, a auto nie przejdzie przeglądu.

  3. Jak wymienić zbite lusterko w samochodzie?

    Chociaż wymianie najczęściej podlega jedynie uszkodzona tafla, to zdecydowanie łatwiej wymienić całe lusterko. Wymiana wkładu lusterka wymaga pewnej wprawy – łatwo o stłuczenie nowego wkładu podczas montażu lub uszkodzenie mechanizmu zmiany położenia lusterka. Z tego powodu najlepiej jest udać się ze stłuczonym lusterkiem do serwisu.