Rodzaj pojazdu, historia ubezpieczenia, wiek kierowcy – każdy z tych czynników znacząco wpływa na cenę polisy OC. Mało kto wie, że dla ustalenia wysokości składki istotny jest także wykonywany zawód. Przedstawiciele niektórych grup zawodowych płacą nawet kilkaset złotych więcej za OC niż pozostali właściciele pojazdów. 

Istnieje pewna zależność między wysokością składki ubezpieczenia OC a zawodem wykonywanym przez właściciela pojazdu. Kierowcy pracujący w niektórych branżach płacą zdecydowanie więcej za OC niż pozostali użytkownicy dróg. Która profesja może zakwalifikować ich do grupy podwyższonego ryzyka?

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Na podstawie czerwcowych kalkulacji użytkowników naszej porównywarki sprawdziliśmy najniższe ceny OC* dla przedstawicieli niektórych zawodów.

Zdecydowanie najwięcej za OC płacą sportowcy (1179 zł). Wysokie koszty ubezpieczenia pojazdu ponoszą również pracownicy działu IT (930 zł).

Pośrodku zestawienia znajdują:

  • pracownicy działu sprzedaży (859 zł),
  • prawnicy (849 zł),
  • pracownicy biurowi (842 zł),
  • pracownicy  fizyczni (839 zł),
  • pracownicy działu finansowego (829 zł).

Z kolei najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacą: rolnicy (682 zł), pracownicy administracji publicznej (721 zł) i nauczyciele (727 zł).

Emeryt vs student kto płaci więcej za OC?

Podczas analizy cen OC dla wybranych grup zawodowych, nie mogliśmy pominąć właścicieli pojazdów, którzy aktualnie nie pracują, takich jak uczniowie/studenci, emeryci oraz osoby bezrobotne. Pomiędzy tymi grupami kierowców zanotowaliśmy największe rozbieżności w ofertach cen OC.

Najmłodsi kierowcy (uczniowie i studenci) płacą za najtańszą obowiązkową polisę OC 2689 zł, czyli prawie czterokrotnie więcej niż emeryci i renciści (689 zł). Cena ubezpieczenia OC dla osób bezrobotnych to natomiast 959 zł.

W przypadku studentów i emerytów kluczowe znaczenie ma wiek i poziom wypracowanych zniżek. Młodzi kierowcy (uczniowie i studenci) w przeciwieństwie do emerytów nie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów i wieloletnią, bezszkodową historią ubezpieczenia OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniając ryzyko ubezpieczenia wybranych grup zawodowych sugerują się statystykami wypadków oraz predyspozycjami kierowcy (związanymi z jego profesją). Z tego względu mogą np. surowiej oceniać sportowców, którzy prowadzą dynamiczny styl życia (cenę OC podnosi w tym wypadku również młody wiek właściciela pojazdu). Osoby bezrobotne są częściej posiadaczami starszych samochodów, w gorszym stanie technicznym, co stwarza większe zagrożenie na drodze. Mogą więc znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciele łagodniej traktują natomiast rolników, którzy z uwagi na miejsce zamieszkania poruszają się zazwyczaj po wiejskich drogach, o małym natężeniu ruchu.

*mediana najniższych cen OC w czerwcu 2017 roku na podstawie kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl